İş

ABD 4. çeyrek ekonomik büyümesi tahminleri aştı; işsizlik başvuruları düştü

ABD ekonomisinin dördüncü çeyrek büyümesi, tüketici harcamaları ve fabrikalar gibi konut dışı yapılara yapılan iş yatırımlarının bu artışa katkıda bulunmasıyla, başlangıçta tahmin edilenden daha güçlü bir performansa işaret edecek şekilde yukarı yönlü revize edildi. Ticaret Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) son çeyrekte yıllık bazda %3,2’den %3,4’e yükseldiğini bildirdi.

Dördüncü çeyrek GSYH rakamlarındaki yukarı yönlü revizyon, daha güçlü tüketici harcamalarına, konut dışı sabit yatırımlardaki artışa ve eyalet ve yerel yönetim harcamalarındaki artışa bağlanmaktadır. Bu büyüme oranı, Federal Rezerv yetkililerinin %1.8’lik enflasyon dışı büyüme oranını aşarak ABD ekonomisinin küresel benzerlerine kıyasla sağlamlığını ortaya koymaktadır.

Gelir açısından bakıldığında ekonomi %4,8 gibi etkileyici bir oranda büyürken Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) üçüncü çeyrekte %1,9’luk bir artış göstermiştir. Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ve GSYH teorik olarak eşit olmakla birlikte, tahmin için farklı kaynak verilerin kullanılması nedeniyle uygulamada genellikle farklılık göstermektedir. Ücretlerdeki artışın etkisiyle GSYH’deki kayda değer artış, bazı ekonomistlerin önceki çeyreklerde GSYH ile GSYH arasındaki eşitsizliğe ilişkin endişelerini hafifletmiştir.

İşgücü piyasasının dayanıklılığı ekonomiyi destekleyen önemli bir faktördür ve sürekli ücret artışı tüketici harcamalarını körüklemektedir. İlk çeyrek için mevcut büyüme tahminleri %2,0 civarında.

İşgücü piyasası haberlerinde, Çalışma Bakanlığı’nın Perşembe günü yayınladığı son rapor, 23 Mart’ta sona eren hafta için mevsimsellikten arındırılmış 210.000’e düşen ilk işsizlik maaşı başvurularında hafif bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Bu rakam ekonomistler tarafından tahmin edilen 212.000 başvuru sayısının biraz altında.

İşsizlik maaşı başvuruları Şubat ayından bu yana 200.000 ile 213.000 arasında değişerek nispeten istikrarlı bir seyir izlemiştir. Yılın başlarında bazı yüksek profilli işten çıkarmalara rağmen, işverenlerin çoğunluğu çalışanlarını tutmaya devam ediyor. Rapor ayrıca, işe alımların bir göstergesi olarak görülebilecek olan ilk bir haftalık yardımın ardından yardım alan kişi sayısının 16 Mart’ta sona eren haftada 24.000 artarak 1,819 milyona yükseldiğini gösterdi.

InvestingPro İçgörüleri

ABD ekonomisinin dördüncü çeyrekteki büyümesinin son dönemde yukarı yönlü revize edilmesi, S&P 500 endeksinin yansıttığı gibi daha geniş hisse senedi piyasasındaki olumlu eğilimle paralellik gösteriyor. InvestingPro verilerine göre, S&P 500’ün 1 haftalık toplam fiyat getirisi %0,27, 1 aylık getirisi ise %3,67 gibi daha etkileyici bir seviyede gerçekleşerek yatırımcıların piyasanın kısa vadeli beklentilerine olan güvenini ortaya koymuştur. Daha uzun vadede ise 3 aylık ve 6 aylık fiyat toplam getirileri sırasıyla %9,87 ve %22,23 olarak gerçekleşerek ekonomik büyümenin ortasında piyasanın güçlü performansını daha da pekiştirmiştir.

S&P 500’ün yılbaşından bugüne (YTD) %10,18’lik fiyat toplam getirisi ve %32,34’lük şaşırtıcı 1 yıllık fiyat toplam getirisi, makalede daha önce bahsedilen dirençli işgücü piyasası ve sürdürülebilir ücret artışı gibi faktörler tarafından desteklenen piyasadaki güçlü bir rallinin göstergesidir. Endeksin bir önceki kapanış fiyatı 5248,49 USD olup, ekonomi genişlemeye devam ettikçe sağlam bir temel oluşturmaktadır.

InvestingPro İpuçları, GSYİH büyümesi ile S&P 500’ün performansı arasındaki uyumun, yatırımcılara ekonomik trendlerden yararlanma fırsatları sunabileceğini öne sürüyor. Piyasa analizini daha derinlemesine incelemek isteyenler için InvestingPro, yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ekstra %10 indirim sağlayan bir kupon kodu olan INVTROZEL1A ile ek bilgiler sunuyor. Şu anda, yatırımcıların kapsamlı verileri ve eğilimleri inceleyerek daha bilinçli kararlar almalarına yardımcı olabilecek 25 ek InvestingPro İpucu mevcuttur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu