Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin Arap ülkeleriyle görüşecek

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin bugün Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceği açıklandı.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, 5 Arap ülkesinin dışişleri bakanlarının ilk olarak Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Hasan el-Şeyh ile görüşeceği belirtildi.

Açıklamada, “İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşını ve yol açtığı insani felaketi durdurma çabaları kapsamında cumartesi günü uyum toplantısı gerçekleştirilecek.” İfadesi yer aldı.

Daha sonra Arap ülkelerinin bakanları ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken arasında bir toplantı yapılacağı ve bakanların mevkidaşı Blinken’e “ateşkes ve acil insani yardım davetini vurgulayacakları” bildirildi.

Görüşmelerin ardından bakanların birlikte basın toplantısı düzenleyeceği kaydedildi.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı “İsrail’in Filistinliler’e ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine yanıt vermek” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. -Aksa”nın ardından İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Gazze’de İsrail saldırılarında 3 bin 826’sı çocuk, 2 bin 405’i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 144 Filistinliyi öldürdü.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ni hedef alan İsrail ordusu, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, Kudüs çevresini ve Filistin Kızılayı’na bağlı Endonezya hastanelerini bombaladı. tahliye.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu