Teknoloji

Ayşegül İldeniz: Önümüzdeki 20 yılda ciddi rekabet göreceğiz

Intel eski Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, ABD ile Çin arasındaki çip meselesinin ciddi bir stratejik mesele olduğunu, 2021’de dünyada yeterli çip olmamasının pandemiyle birlikte ABD ekonomisine 240 milyar dolarlık zarara mal olduğunu söyledi.

İldeniz, çip sorunu nedeniyle Amerikalıların arabalardan bilgisayarlara kadar pek çok işe erişemez hale geldiğini belirterek, gelecekte kritik bir konunun Çin’in yayılmacı politika söylemi nedeniyle Tayvan tehlikesi olduğunu söyledi.

Ayşegül İldeniz, Bloomberg HT’ye verdiği röportajda, “Dünya çip üretiminin yaklaşık üçte ikisini Güney Kore ve Tayvan yapıyor. ABD çip üretiminde liderliğini kaybetti. En sonunda ABD Kongresi, sorunu çözmek için ciddi bir destek paketini kabul etti. çip eksikliği ve tedarik zincirindeki sorun.”

İldeniz, Çin’in eğitime, Ar-Ge’ye ve bilime yaklaşık 600 milyar dolar yatırım yaptığını belirtti.

“TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE ÇALIŞAN SAYISI 5,2 MİLYONA ULAŞTI”

Teknoloji alanında zaman zaman işten çıkarmalar olduğunu söyleyen İldeniz, 2001, 2008 ve 2010’ların başında işten çıkarmalar olduğunu hatırlattı. Covid öncesi teknoloji sektöründe 4,7 milyon çalışan sayısının bugün 5,2 milyona ulaştığını belirten İldeniz, Amazon’un geçen yıl yarım milyon kişiyi işe aldığını söyledi.

Teknoloji şirketlerinin en parlak beyinleri bünyesine katmak ve rekabetçi olmak için çaba sarf ettiğini belirten İldeniz, gelecekte resesyon tehlikesi olan şirketler için dengelemenin değerli olduğunu söyledi. İşten çıkarılanların startup işine girerek yepyeni bir gelecek kurduklarını hatırlatan İldeniz, “Daha önceki dalgalanmalarla birlikte yepyeni teknolojiler ortaya çıktı.”

Türk girişimcilere önerilerini sıralayan İldeniz, “Küresel ölçeklenebilir sorunları çözmeye çalışmalarını, 8 milyar insanın sorunlarına odaklanmalarını, herkesin kullanabileceği ürün ve hizmetlere odaklanmalarını ve öncelik vermelerini tavsiye ederim. sağlık, iklim krizi ve enerji gibi konularda makro sorunlar.”

İldeniz ayrıca yapay zeka, robotizasyon ve ilgili hizmet ve çalışmalara değer katacak çalışmalara öncelik verilmesinin değerli olacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu