Haber

Bakan Kurum, Kılıçdaroğlu’nun TOKİ iddiasına sert tepki gösterdi.

Bakan Kurum, bir televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Seçim öncesi sahadaki gözlemlerinin sorulması üzerine Kurum, gittikleri her yerde milletin sevgisini, sevgisini ve inancını hissettiklerini ifade ederek, Türk demokrasi tarihine geçecek büyük bir demokrasi şöleni yaşayacaklarını ifade etti. 14 Mayıs’ta altın harfler

“Kentsel Dönüşümde Yarımız” Kampanyasında son başvuru sayısı sorulduğunda Kurum, ” Şu ana kadar 63 bin 600 bina ve 367 bin bağımsız bölüm başvurdu. Bunu 4 ile çarparsanız 1 milyon 200 binden fazla kişiye denk geliyor.“Bilgi paylaştı.

Bahçelievler, Bağcılar, Avcılar, Fatih, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Ataşehir ve Kadıköy’den çok sayıda başvuru olduğuna dikkati çeken Kurum, yaklaşık 42 bin bağımsız bölümle en çok başvurunun Bahçelievler’den geldiğini, ardından Avcılar’ın 2014 yılı ile geldiğini bildirdi. 22 bin 800 bağımsız bölüm. yaptığını söyledi.

Metrekare kaybı olur mu?sorusuna yanıt verirken, parsele ve vatandaşların taleplerine göre proje çizeceklerini kaydeden Kurum, 2+1 ve 3+1’lerin standart olduğunu, metrekare değişikliğine göre maliyetin artıp azalabileceğini, ve devlet yine yarısını karşılayacak.

“14 MAYIS’TA SİYASET ALANINDAN SİLİNECEKLER”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun TOKİ ile ilgili açıklamalarını hatırlatan Kurum, şunları söyledi: Kemal Bey’e sormak lazım: Kemal Bey, gerek cumhurbaşkanlığı döneminde gerekse kendisinden önce hiç TOKİ konutlarına gidip vatandaşlarımızla görüştü mü? İftira ve bahanelerle algı yaratarak vatandaşımızı kandırmaya çalışıyorlar.” söz konusu.

TOKİ’nin 1984 yılında kurulduğunu ve 2002 yılına kadar 18 yılda 143 bin adet bağımsız birim ürettiğini belirten Kurum, şöyle devam etti:

“Şimdi bize bir örnek gösterebilir mi? ‘Bu lojmanlarda beli kalın insanlar, zenginler yaşar.’ “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut kampanyasına 5 milyon dar gelirli vatandaş bu yüzden mi başvuruyor? Bu yüzden mi afet bölgesinde milletimizin 143 bin evi kanamadı bile. Orada yaşayan insanların sırtları kalın, neden biliyor musunuz? Arkalarında Recep Tayyip Erdoğan var. Her zaman. Peki ya algı. Örnek yaparsın ve millete sunarsın. İzmir’de yap, Ankara’da yap, İstanbul’da yap. Henüz verdiğin sözleri tutmadın. Kusura bakmayın verdiğiniz sözleri tutmadığınız bir algı oluşturamazsınız. Milleti yanıltamazsınız.”

Bakan Kurum, Milletin emeğinden ancak 15 Temmuz’da canını ortaya koyarak, kahvenizi yudumlayarak, televizyon izleyerek kurtulabilirsiniz. Ama merak etmeyin, kahve içmek için bolca zamanları olacak. Bundan sonra 14 Mayıs’ta o siyaset sahnesinden silinecekler ve o algıları ve bahaneleri kullanmadıklarını bol bol kahve içerek açıkça görecekler.dedi.

“TÜRKİYE’DE SON YÜZYILDA 130 BİN CAN KAYBOLDU”

Türkiye nüfusunun yüzde 70’inden fazlasının deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Kurum, ülkede son yüzyılda meydana gelen depremlerde 130 bin kişinin hayatını kaybettiğini, hem İstanbul’u hem de ülkeyi dirençli hale getirmeleri gerektiğini vurguladı.

Kurum, Kentsel Dönüşümde Yarımız Kampanyası’nın farklı şehirlerde yapılıp yapılmayacağı sorusuna da yanıt verdi. Şu anda Türkiye genelinde yapımı devam eden 270 bin kentsel dönüşüm konutumuz var. Bizim sözlerimiz muhalefetin sözlerine pek benzemiyor. Bu yüzden sözümüzü tutuyoruz, gidiyoruz. Dönüşümü acil öncelikli yerlerin olduğu işlerden başlayarak gerçekleştiriyoruz. Şimdi yarımız İstanbul için geçerli ama sonra 7 bölgemizde bunu yapmayı planlıyoruz.‘ o cevapladı.

İSTANBUL FİNANS MERKEZİ

İstanbul Finans Merkezi’nin ne gibi özelliklere sahip olduğu sorulduğunda Bakan, şunları söyledi:

“Hepimizin gururla bakacağı, gurur duyacağı bir proje. Burada yaklaşık 1 milyon 300 metrekare ofis alanımız var. 100 bin metrekarelik ofislerde çalışan vatandaşlarımızın günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri alışveriş alanları bulunuyor. 2 bin 100 kişilik kongre merkezimiz var Anadolu Yanımızda kongre merkezimiz yoktu o zaman Cumhurbaşkanımız buraya kongre merkezi yapalım dedi biz projeyi birlikte planladık. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en iyi firmaları. Avrupa’da, Amerika’da bahse girerim böyle bir şey yoktur. O kadar güzel, kaliteli bir projeydi.”

Buranın finansın kalbi olacağını kaydeden Kurum, hem yerli hem de yabancı finans kuruluşlarının burada yer alacağını söyledi.

Finans merkezinin altında 26 bin 500 araç kapasiteli otopark bulunduğunu kaydeden kurum, ” Metro istasyonunu projenin altına aldık. Burada çalışan kardeşlerimiz herhangi bir yoğunluk yaratmayacak şekilde ofisten aşağı inecekler. Büyükşehir Belediyesi metroyu bitirirse orada bitmemiş bir metro var.dedi.

Belki sen de öyle yaparsın.“Kurum sorusuna” Yani yapmazlarsa, yapmaya hazırız. Çekmeköy metrosu bekliyor. Sancaktepe metrosunun açılan temelindeki kazıları doldurdular. Tuzla bekliyor, Esenyurt bekliyor. Olmazsa bize yazsınlar. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar olduğu gibi İstanbul’un ve İstanbullu kardeşlerimizin neye ihtiyacı varsa onu yapacaktır.‘ o cevapladı.

DEPREM BÖLGESİNDE SON DURUM

Ekiplerin seferberlik duygusuyla çalışmalarını yürüttüğü deprem bölgesindeki son duruma ilişkin soruya Bakan Kurum yanıt verdi.

Kurum, tüm ekipleri ve ilgili kurumlarıyla 11 ildeki süreci yakından takip ettiklerini belirterek, ” İnşaat sürecinde planladığımız gibi 125 bin konuta geldik. Hem köy konutlarımız hem de merkezde. Bir kısmını rezerv alanlarda yapacağız. Bir kısmını şehrin merkezinde, şehrin dokusuna uygun formda yapacağız.dedi.

Kurum, enkaz kaldırma sürecinde yüzde 80’e ulaştıklarını, ağır hasarlı binaların enkazlarının itiraz sürecinin tamamlanmasının ardından kaldırılacağını ve ardından kentte o dokuya uygun binaların inşaatına başlanacağını bildirdi.

talashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu