Haber

Belçika Parlamentosu Hamas saldırılarını gösteren videoyu göstermedi

Belçika Federal Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Eliane Tillieux, İsrail’in gönderdiği “Hamas saldırılarıyla ilgili videoyu” izlemek istedi ve “O zaman Gazze’deki katliamları da göstermek lazım” dedi. Reddetti.

Belçika basınında yer alan haberlere göre Tillieux, parlamentoda gerçekleştirilen kapalı oturumda siyasi parti temsilcilerine, İsrail’in Brüksel Büyükelçisi tarafından kendisine “Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılara” ilişkin bir videonun gönderildiğini söyledi.

Tillieux, videoyu göstermek istediğini belirterek, “Eğer bunları göstereceksek denge adına Gazze’deki katliamın sahnelerini de göstermeliyiz.” Reddettiğini belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen de X aracılığıyla Tillieux’ye, “Belçika Parlamentosu, kararınız ile ‘Hamas’ın işlediği savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları’ görmezden geliyor.” Sözleriyle tepki gösterdi.

Geçtiğimiz hafta, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki olarak yasadışı Yahudi yerleşim birimlerinde üretilen malların boykot edilmesini öngören yasa tasarısı Federal Meclis’e sunulmuş, sosyalist partiler de yasaya destek vermişti.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve onların kutsal değerlerine, özellikle de Filistin’e yönelik sürekli ihlallerine tepki gösterdiği” gerekçesiyle kapsamlı bir saldırı başlatırken. Mescid-i Aksa’da İsrail ordusu da ağır hava koşulları nedeniyle Gazze Şeridi’ne saldırdı. bombardımanı başlattı.

İsrail’e 7 Ekim’de düzenlenen baskınlarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki hükümete göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145’i kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

7 Ekim’den bu yana İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’teki saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu