Haber

Çeşme Ovacık’ın kanalizasyon sorunu da çözüldü

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Çeşme Ovacık’ta değerli bir çevre yatırımına daha imza attı. Tamamlanan 17,5 km atık su isale hattı ile bu bölgenin atıksuları Alaçatı Arıtma Tesisi’ne bağlandı. Böylece 1994 yılından beri devam eden deniz deşarjı da son bulmuş oldu.

İZSU Genel Müdürlüğü, kentte doğayı koruyarak yaşam kalitesini yükseltmek için yatırımlarına devam ediyor. Turizm merkezi Çeşme’nin artan nüfus nedeniyle diğer içme suyu başta olmak üzere artan ihtiyacını karşılamayı hedefleyen projeleri hayata geçiren İZSU, 17.5 kilometrelik atık su iletim limitinin üretimini de tamamladı.

Ovacık bölgesine hizmet veren yeni hattın hizmete girmesiyle birlikte 1994 yılından beri kullanımda olan derin deşarj hattı kapandı. Atıksular, revizyon çalışmaları tamamlanan Alaçatı Atıksu Arıtma Tesisi’ne yeni hat ve devreye alınan pompalama merkezleri vasıtasıyla aktarılmakta ve tesiste arıtıldıktan sonra deşarj edilmektedir.

Deniz artık daha temiz

İletim hatlarının yenilenmesi ve TM2 – TM6 terfi istasyonlarının modernizasyonu ile atıksuyun Alaçatı Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılmasını sağlayan proje, ilçenin artan nüfusu ile birlikte artan altyapı ihtiyacına da cevap verecek. . 140 milyon TL’ye mal olan yatırım, mavi bayraklı plaj sayısını her geçen yıl artıran İzmir için büyük değer taşıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

cidehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu