Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ile görüştü

ANKARA – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede, Bulgaristan ile karşılıklı yarar temelinde gelişen ilişkilerin sürdürülmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerindeki büyük potansiyele ve artan işbirliği ihtiyacına dikkat çekilerek, ikili ilişkilerde kazanılan ivmenin devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Görüşmede, Türkiye’nin Avrupa ticaret hacminin her geçen gün arttığı ve Bulgaristan’ın bir anlamda Türkiye’nin “Avrupa’ya açılan kapısı” konumunda olduğu belirtildi. değerine vurgu yapılmıştır.

Görüşmede, Bulgaristan’ın Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki çabalarını ve barış çabalarını memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

Türk vatandaşlarına çok girişli uzun süreli vize verilmesi ve vize işlemlerinin kolaylaştırılmasının girişimci iş insanlarını Bulgaristan’a daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceğinin yanı sıra kültürel bağların gelişmesine de katkı sağlayacağının altı çizildi. ekonomiaçısından önemli bir kazanım olduğu belirtildi.

Görüşmede, Türkiye’nin savunma sanayii alanında işbirliğine ve Bulgar ordusunun modernizasyon çabalarına destek vermeye hazır olduğu belirtilirken, Türk savunma firmalarının yüksek kaliteli, yüksek teknolojili ürünler ürettiklerine dikkat çekildi. fiyat açısından rekabetçi ve alanında kendini kanıtlamış ürünlerdir.

Görüşmede, terörle mücadele ve kaçak göçün önlenmesinin güvenlik alanında kesintisiz çalışmayı gerektiren iki değerli konu olduğunun altı çizildi ve Türkiye’nin anayasal düzenini hedef alan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Bulgar makamlarının gösterdiği dayanışmadan memnuniyet dile getirildi. ve demokrasi.

3 Ocak’ta enerji alanında imzalanan doğalgaz anlaşmasının iki ülke arasındaki güç iş birliği açısından bir dönüm noktası olduğu hatırlatılan görüşmede, Bulgaristan’ın ihtiyacı olan doğal gazın yaklaşık yarısının Türkiye üzerinden temin edilebileceği ifade edildi. 13 yıl süreyle geçerli olacak anlaşma ile Bulgaristan ile enerji alanındaki iş birliğinin geliştirileceği açıklandı. çaba sarf edildiğine dikkat çekildi.

Görüşmede, Türkiye’nin Plovdiv Başkonsolosluğu’nun verdiği hizmet ve faaliyetler için ihtiyaç duyduğu ek hizmet binası için izin ve takviye talep ettiği de yinelendi.

Görüşmede Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov da hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu