Haber

Dünya Motokros Şampiyonası Türkiye’de Tamamlandı

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP Türkiye), kazananlara sahne olarak tamamlandı.

Türkiye Motosiklet Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, 2-3 Eylül tarihlerinde Afyonkarahisar’da düzenlenen MXGP Türkiye’nin yanı sıra Motofest etkinliği de düzenlendi.

Dünyaca ünlü motokros yıldızları bu yıl 19 etaplı MXGP ve Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), 6 etaplı MXWOMEN ve 10 etaplı Avrupa Motokros Şampiyonası’nda (EMX250) podyum için ter döktü.

Dünya motokros tarihinin en değerli yarışı olan MXGP etabı olan şampiyonlar yarışı olarak bilinen MXGP Türkiye, 5 yılda 6 kez düzenlenme başarısıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en istikrarlı küresel etkinliğidir. Afyonkarahisar’da ara vermeden. sporAktif olarak tarihe geçti.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde MXGP Türkiye’yi izlemeye gelenlerin sayısı, Türkiye Motofest dahil 400 bini aştı. Arjantin, İtalya, İsviçre, Portekiz, İspanya, Fransa, Letonya, Almanya, Endonezya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, Finlandiya, İsveç, Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde düzenlenen şampiyona, dünyanın 180 ülkesinde yayınlandı ve 3,5 izlenme oranına ulaştı. milyar izleyici.

MXGP’nin şampiyonu Türkiye’de belli oldu

Uluslararası Motosiklet Federasyonu’nun (FIM) en önemli etkinlikleri arasında yer alan ve dünyanın en çok izlenen yarışları arasında yer alan motokrosun en iyi yarışları Afyonkarahisar’da belirleniyor. Pist ve padok alanları dünyanın en iyisi ödüllerine layık görülen Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’ndeki yarışa 23 ülkeden 124 yarışçı katıldı.

MXGP Türkiye yarışını Honda yarışçısı Slovak Tim Gajser kazanırken, GASGAS yarışçısı İspanyol Jorge Prado ise MXGP dünya sıralamasında 10. olmasına rağmen liderliğini sürdürdü.

MX2 Türkiye yarışını KTM’den Belçikalı Liam Everts kazanırken, KTM’den İtalyan Andrea Adamo dünya sıralamasında liderliğini sürdürdü.

Sezonun son yarışı olan MXWOMEN Türkiye yarışını kazanan Kawasaki’li Yeni Zelandalı Courtney Duncan şampiyon oldu. EMX250 Avrupa Motokros Şampiyonası’nda Yamaha’nın İtalyan Andrea Bonacorsi’si Afyonkarahisar’da son bir yarış kalmasına rağmen şampiyonluğunu ilan etti.

10 Türk sporcu yarıştı

Bu yıl MXGP’de Türkiye adına Galip Alp Baysan yarıştı ve yarışı 3 puanla tamamladı. Selen Tınaz, bu yıl Türkiye’den ilk kez Dünya Kadınlar Şampiyonası’na katılan Irmak Yıldırım ile birlikte yarıştı. Yarışı Selin Tınaz 5 puanla, Irmak Yıldırım ise 2 puanla tamamladı.

Avrupa Motokros Şampiyonası’nda yarışan Ata Yağız Kuzu ve Efe Kemal Hıd 4’er puan, Ömer Uçum 3, Yiğit Ali Selek ve Beytullah Gurur 2, Mehmet Emin Musaoğlu ise 1 puan alarak yarışı tamamladı. Mehmet Yiğit Kara, Avrupa Şampiyonası’nda da yarıştı. Böylece Türkiye adına 10 yarışçı dünyanın en güzel insanlarıyla podyumda yarışma deneyimi yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu