Haber

Edirne Belediyesi ile İsrail’in Bat-Yam Belediyesi ‘kardeş şehir’ oldu

Edirne Belediyesi, İsrail’in Bat-Yam Belediyesi ile “Kardeş Şehir Anlaşması” imzaladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bat-Yam Belediye Başkanı Tzvika Brot ve beraberindeki heyet Atatürk Kültür Merkezi’ne geldi.

Gürkan burada yaptığı konuşmada konuk heyeti Edirne’de ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Edirne’nin üç semavi dinin kültürünün yaşandığı bir şehir olduğunu ifade eden Gürkan, “Seni ve Brot’u burada görmek kardeşlerimizi görmekle eşdeğer. Orta, özgür ve birbirine saygılı bir şehir.İnsanlar çok farklı sebeplerle doğdukları şehri terk etmek zorunda kalabilirler ama bu onların köklerini değiştirmez.Bu kalplerindeki şehri ve toprağı değiştirmez, geçmişe olan bağlılıklarını değiştiriyor. Tekrar hoş geldiniz. Sizi gördüğümüze çok sevindik.” ifadeleri kullandı.

Brot, Edirne’de olmaktan çok mutlu olduklarını da ifade etti.

Kardeş şehir anlaşmasının önemine değinen Brot, belediye başkanı olduğu şehirde Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan bir parkın bulunduğunu da belirterek, bunun iki ülke ilişkilerinin ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Daha sonra Gürkan ve Brot, “Kardeş Şehir Anlaşması”nı imzaladı.

İmza törenine İsrail’deki Türk Birliği Başkan Yardımcısı Avraham Sinik, Başkan Ovi Gülersen Roditi, Başkan Yardımcısı Eti Granit, üye Shemi Barokas’ın yanı sıra Göçmenlerden Sorumlu Belediye Meclis Üyesi Irina Genina, 500. Yıl Vakfı ve Sefarad Kültürü Araştırmaları Lideri katıldı. Dernek Silvyo Ovadya. Türk Musevi Cemaati Eşbaşkanı İzak İbrahimzadeh de hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu