Ekonomi

Ford, Supercharger hizmeti için Tesla ile işbirliği yapıyor

HANDE BERKTAN

İki Amerikan otomotiv devi şarj teknolojisinde iş birliği yaptı. Ford, rakibi Tesla’nın şarj teknolojisinden yararlanmak için yaptığı iş birliğinin bir parçası olarak, elektrikli araçlarının ABD ve Kanada’daki 12.000’den fazla Tesla’nın hızlı elektrikli şarj istasyonu Supercharge’a erişmesini sağlayacak bir anlaşma yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, “Ford araçlarını Tesla Supercharge ağı ile desteklemekten ve ayrıca API erişimi sağlamaktan çok memnunuz. Dolayısıyla, bir Ford aracı Tesla’nın harika şarj cihazında sorunsuz bir şekilde şarj edilebilir. Buradaki fikir esasen şu ki, Tesla Supercharge ağı duvarlarla çevrili, “Bunun bir bahçe olmasını istemiyoruz. Genel olarak elektrifikasyonu ve sürdürülebilir ulaşımı destekleyen bir şey olmasını istiyoruz.”

Anlaşma, Tesla’nın süper şarj cihazlarına bir adaptör aracılığıyla erişim sağlamanın çok ötesine geçiyor. Ford, yeni nesil elektrikli araçlarının 2025’ten itibaren Tesla’nın Kuzey Amerika Şarj Standardı (NACS) adlı bir şarj portu ile donatılacağını söyledi. Ford’un ikinci nesil elektrikli araç portföyü, elektrikli kamyon ve SUV segmentindeki araçları içeriyor.

Ford’a göre, NACS portuna sahip Ford ikinci nesil elektrikli araçlar, bir adaptör aracılığıyla CCS şarj cihazlarında şarj etme seçeneğine sahip olacak. Otomobil üreticisi, adaptörün uygun fiyatlı olacağını söyledi ve Ford İcra Kurulu Başkanı Jim Farley, Ford’un abonelik gibi farklı ödeme seçenekleri sunacağını belirtti. Elon Musk, adaptörün “yüz dolar aralığında” olacağını açıkladı.
Geçen yıl Tesla, ağ operatörlerinin ve otomobil üreticilerinin teknolojiyi benimsemelerine ve Kuzey Amerika’da yeni standart haline getirmelerine yardımcı olmak için elektrikli araç şarj konnektörünün tasarımını paylaştı.

kayapinarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu