Haber

Gazze’de Filistinli Amerikalılar için seyahat kolaylığı

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistin asıllı ABD vatandaşlarının Ben Gurion Havalimanı üzerinden seyahat edebilecekleri belirtildi.

İsrail’in Haaretz gazetesinde yer alan haberde, İsrail’in Washington’un “Gazze’de yaşayan ABD vatandaşlarının Ben Gurion Havalimanı’ndan uçması” talebini kabul ettiği belirtildi.

Tel Aviv’in, Gazze’de yaşayan Filistinli Amerikalıların İsrail’de kalmalarına izin veren üç aylık turist vizesi alabilmeleri koşulunu da kabul ettiği bildirildi.

Haberde, bu adımların İsrail’in Vize Muafiyet Programı iştirakine ait iki ülke arasında devam eden müzakereler çerçevesinde atıldığı kaydedildi.

Filistinli Amerikalılar için Gazze’deki tesislerin 15 Eylül’de başlayacağı vurgulandı.

Washington’un talebi İsrail İç Güvenlik Teşkilatı Shin-Bet (Shabak) ve İsrail ordusu tarafından ulusal güvenlik nedenleriyle reddedildi; Ancak önde gelen siyasetçilerin İsrail’in programa kabulünü kolaylaştırmak için kuralın kabul edilmesi için baskı yaptıklarına dikkat çekildi.

Filistinli Amerikalılara pilotluk yapmak

20 Temmuz’da İsrail, Filistinli-Amerikalıların İsrail’e ve Filistin topraklarına seyahatini kolaylaştırmak için bir pilot program başlattı.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), 4 Ağustos’ta yaptığı haberde, söz konusu programın uygulanmaya başlamasından bu yana sağlanan imkanlardan yaklaşık 6 bin 700 Filistin kökenli Amerikalı’nın faydalandığını bildirdi. Ancak bu tesisler şimdiye kadar Gazze Şeridi’nden değil, Batı Şeria’dan gelen Filistinli-Amerikalılara sağlandı.

Gazze’deki Filistinli-Amerikalıların sayısına ilişkin resmi bir rakam bulunmamakla birlikte KAN, bu sayının 500-600 olarak tahmin edildiğini bildirdi.

Vize Muafiyet Programı

ABD Dışişleri Bakanlığı 19 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İsrail’in “ulusal köken, din veya etnik kökene bakılmaksızın tüm ABD vatandaşlarına eşit davranmak” için bir politika değişikliği duyurmasını beklediğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, 30 Eylül’e kadar İsrail’in Vize Muafiyet Programına kabul edilmeyi hak edip etmediği konusunda bir karar vereceklerini söyledi; İsrail’in Amerika Birleşik Devletleri ile karşılıklı Vize Muafiyet Programı kapsamına alınabilmesi için belirtilen gerekliliklere uymasını beklediklerini kaydetti.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, 20 Temmuz’da yaptığı açıklamada, ABD’nin İsrail Büyükelçisi Thomas Nides ve İsrail’in Washington Büyükelçisi Mike Herzog’un dün İsrail’in ABD Vize Muafiyet Programına kabul edilmesini sağlayacak “eşit muamele” dediklerini söyledi. Bana sözleşmeyi imzaladığını hatırlattı.

Hanegbi, “Bugün yürürlüğe giren uygulama, ABD vatandaşı olan herkesin İsrail’e girişine izin verileceğini, İsrail vatandaşlarının İsrail Vizesi’ne kabul edildiğinde ABD’ye vizesiz girişine onay verileceğini öngörüyor. Feragat Programı.” terimini kullandı.

İsrail, farklı ülkelerin vatandaşlığını kazanmış Filistinlilerin Batı Şeria’ya geçmelerine yalnızca Ürdün’ün sonundaki Kral Hüseyin Sınır Kapısı’ndan (Allenby) izin verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu