Haber

Hatay’da 2 bin metrekare alana konteyner hastane yapılıyor

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde 11 il yerle bir oldu.

Bu felaketten en çok etkilenen yerlerden biri de Hatay’ın Antakya ilçesi.

Çok sayıda binanın yıkıldığı ve hasar gördüğü depremde hastaneler de yıkıldı. Bunun üzerine bölgede bir sahra hastanesi kuruldu.

2 bin metrekare alan üzerinde 54 yatak kapasiteli hastane

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya ilçesinde 2 bin metrekare alan üzerinde ameliyathane, ağır bakım, acil servis ve kadın doğum, çocuk, çocuk, dahiliye branşları ve diş polikliniği.

“Sahra hastanesi değil, bildiğin hastane”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın şu cümleleri iletti;

Burası sahra hastanesi değil, bildiğin hastane. Sadece konteynırlardan inşa edilmiş bir hastane. Bu bölgede çok önemli bir hastane ihtiyacı olacak. Antakya ilçesi sınırları içerisindeyiz ama yan taraf Defne ilçesi. Hem Defne hem de Antakya ilçelerine hizmet verecek hızla kurulan bir hastane olacak. Buranın zemin çalışmalarını, altyapı çalışmalarını ve lojistiğini büyükşehir belediyemiz üstlendi. Hastanede kullanılacak konteyner ve ekipmanlar Fransa ve Almanya’da MÜSİAD tarafından temin ediliyor. Aynı zamanda Amerika’daki başka bir yardım kuruluşu da buranın tıbbi malzemelerini sağlayacak.

“Hastanenin yanına 450 ailenin yaşayacağı konteyner kent kurulacak”

Önündeki otoparkla birlikte toplam kullanım alanı 8 dönüm civarında olacak ama alanın tamamı 35 dönüm. Kalan kısımlara 1+1 konteyner konulacaktır. Yani depremzedelerimiz için 21 metrekarelik konteynerlerden, girişte salon yanında mutfak, banyo ve oda şeklinde konutlar yapılacak. Toplam alana yaklaşık 450 konteyner yerleştirilecek. Hastanenin yanına 450 ailenin yaşadığı konteyner kent kurulacak.

“Su şebekesinin eski haline gelmesi 1 ayı bulabilir”

Şu anda Gebze Belediyemizin koordinasyonunda hem merkezde hem de ilçelerde çöpler toplanmaya başlandı. Püskürtme faaliyetleri gerçekleştirilir. Su kanalı çalışmalarının eski haline getirilmesi sanırım 1 ayı bulur. Ancak şu anda olağan hasar miktarı görülmedi. Tecrübe ve tahminle söylediğimde en az 1 ayda buranın altyapısının ve su şebekesinin düzeleceğini varsayıyorum ama hasar büyükse 2 ayı bulabilir.

“Karanlık Geceler Aydınlık Gecelere Döndü”

Bunun dışında özellikle ana güzergâhlarda elektrik hatları devreye alınmaya başlandı. Dün gece şehrin bazı sokaklarında ışık yandı. Karanlık gecelerden aydınlık gecelere. Bu hayatın normalleşme sürecidir. Çadır kentlerde başlayan yaşam, çadırkentin kalan alanına 500 konteyner yerleştirdikten sonra çadır kenttekileri konteyner kente götüreceğiz. Çadırları kaldırıp o bölgeye yeniden konteynırlar kuracağız. Çadır kentte gördüğünüz alanda bin adet konteyner olacak. Onlar da 1+1 olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu