Haber

Hindistan’daki siyasi partilerden Yasin Malik’in idam cezası talebine tepki

Hindistan’ın Jammu ve Keşmir bölgesindeki siyasi partiler, Hindistan Ulusal Soruşturma Teşkilatı’nın (NIA), Jammu Keşmir Kurtuluş Cephesi (JKLF) lideri Yasin Malik’in “terör faaliyetlerinde bulunmak” suçundan “ölüm cezasına” çarptırılması talebine tepki gösterdi.

Jammu ve Keşmir’in eski Başbakanı ve Halkların Demokratik Partisi (PDP) Başkanı Mehbuba Mufti, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda, Malik gibi bir siyasi tutuklunun davasının benzeri bir “demokrasi” içinde gözden geçirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi çağrısında bulundu. Başbakanın suikastçılarının bile affedildiği Hindistan.

Müftü yaptığı paylaşımda, “(Malik’in) infazına isteyerek destek verenlerin haklarına ciddi tehdit oluşturduğunu” belirtti.

Bölgenin en eski partilerinden Ulusal Konferans Partisi’nin sözcüsü Sarah Hayat Shah, Malik’in “adil yargılanmayı” hak ettiğini belirterek, infazın kimseye fayda sağlamayacağını belirtti.

Jammu Keşmir Halk Konferansı Partisi Başkanı Sajad Lone da Malik’e verilen idam cezasının “tehlikeli” olduğuna dikkat çekti ve Hindistan hükümetini “Keşmirlilerin barış içinde yaşamasına izin vermeye” çağırdı.

Bir Twitter gönderisinde Lone, Malik’in “infaz acelesini” kınadı.

Malik 2019’da gözaltına alındı

JKLF lideri Malik, Şubat 2019’da Hindistan yönetimi tarafından Kamu Güvenliği Yasası (PSA) kapsamında gözaltına alındı.

Malik, terör faaliyetlerinde bulunmak, yasa dışı para toplamak, terör örgütlerine üye olmak, komplo ve fesat çıkarmaktan yargılanıyordu.

25 Mayıs 2022’de mahkeme, Malik’i “terör faaliyetleri” gerekçesiyle iki kez müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, Malik’i iki kez müebbet, 5 kez 10 yıl ve 3 kez de 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, müebbet cezasının ölüme kadar sürdüğünü belirterek, yaklaşık 12 bin 900 dolar para cezasına da çarptırdı.

Hindistan’da terör suçları için ölüm cezası ve müebbet hapis verilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu