Ekonomi

IEA Başkanı Birol petrol fiyatlarında artış uyarısında bulundu

Birol, İstanbul’da bir otelde düzenlenen IATA’nın 79. Yıllık Genel Kurulu ve Dünya Hava Taşımacılığı Zirvesi kapsamında düzenlenen “Büyük Resim” başlıklı oturumda CNN sunucusu ve muhabiri Richard Quest’in sorularını yanıtladı.

“Söz konusu toplantıdan önce bile bu yılın ikinci yarısında piyasalarda daralma olacağını ve bunun petrol fiyatlarında artışa neden olabileceğini düşündük. Dünkü kararla ihtimalin çok daha yüksek olduğunu düşündük. ” dedi.

Çin’deki ekonomik büyümenin küresel petrol piyasalarına etkisine dikkat çeken Birol, “Bu yıl küresel petrol talebi günde yaklaşık 2 milyon varil artacak ve bu artışın yüzde 60’ı tek başına Çin’den gelecek. Çin ekonomisi beklendiği gibi yüzde 5 değil, daha fazla büyüyor” diyen Çin ekonomisi, “Büyürse talep daha da artar. Aksine talep artışı daha zayıf olacaktır. Dolayısıyla küresel petrol piyasalarındaki ana belirsizlik Çin’dir.” değerlendirmesini yaptı.

Kovid-19 salgını sonrası küresel petrol talebindeki güçlü toparlanma nedeniyle yılın ikinci yarısında petrol piyasalarında arz-talep dengesizliğinin beklendiğine değinen Birol, OPEC+ kümelenmesinin kararının bir diğer etken olduğunu açıkladı. fiyatları yükseltebilir.

Birol, küresel ekonominin büyümeye devam etmesi için petrol piyasalarındaki tüm aktörlerin somut adımlar atması gerektiğini belirterek, “Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler ve Afrika ülkeleri gibi petrol ithalatçısı ülkeler krizden en çok zarar görecek ülkeler olacak. yüksek petrol fiyatları.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu