Ekonomi

IMF Başkanı büyüme için verimlilik ve Çin harcamalarına vurgu yapıyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva, küresel ekonomik genişlemenin yavaş seyriyle ilgili endişelerini dile getirerek Avrupa’nın verimliliği arttırması ve Çin’in tüketici harcamalarını teşvik etmesi gerektiğini vurguladı.

Washington’da düzenlenen IMF ve Dünya Bankası bahar toplantıları sırasında Georgieva, Avrupa ve Çin’de yaşlanan nüfus ve sermayenin verimsiz kullanımı gibi çeşitli faktörlerin büyümeyi engellediğine dikkat çekti. Buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri büyüme beklentilerini aştı.

Georgieva acil bir soru yöneltti: “Verimlilik ve büyümedeki yavaşlamayı nasıl daha iyi durdurabiliriz ve bunu tersine çevirmek için ne yapabiliriz?” IMF kısa bir süre önce küresel büyüme tahminini 2024 yılı için %3,2 olarak güncelledi; bu oran salgın öncesi 20 yıllık ortalama olan %3,8’in oldukça altında.

Bu aşağı yönlü revizyon, Avrupa ve Çin’deki zayıf performansın yanı sıra yüksek faiz oranları ve bölgesel çatışmaların gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki olumsuz etkilerini yansıtıyor. Ayrıca, varlık yöneticileri ABD Merkez Bankası’nın kalıcı enflasyonla mücadelesi nedeniyle faiz indirimlerinin gecikebileceğini öngörmektedir.

IMF, ABD için büyüme tahminini 0,6 puan artırarak 2024 yılı için potansiyelin üzerinde bir oran olan %2,7’ye çıkarırken, Euro bölgesi için tahminini 0,1 puan düşürerek %0,8’e indirdi. Georgieva ABD’yi teknolojik inovasyonu ölçeklenebilir iş faaliyetlerine etkin bir şekilde dönüştürdüğü, yerli enerji üretiminden faydalandığı ve göç yoluyla işgücü piyasasında dengeyi koruduğu için takdir etti.

Buna karşılık Georgieva, Avrupa’nın teknolojinin faydalarından henüz tam olarak yararlanamadığını gözlemledi. Georgieva, ABD ve Avrupa Birliği arasında patent alma konusundaki maliyet ve düzenlemeler açısından bir eşitsizlik olduğunu vurgulayarak, Avrupa’nın inovasyonu teşvik etme konusunda gelişime açık olduğunu belirtti.

Ayrıca daha canlı işgücü piyasaları ve daha iyi sermaye tahsisi yaratmak için beşeri sermayeye daha fazla yatırım yapılmasını savundu.

Çin’in ekonomik stratejisine değinen Georgieva, ülkeyi bir yol ayrımında olarak tanımladı ve uzun süredir devam eden yatırım ve ihracat odaklı büyüme modelinden tüketici harcamalarına odaklanan bir modele geçilmesini önerdi. Tüketici güvenini arttırmak için Çin’in emlak sektöründeki krizin çözülmesini ve sosyal güvenlik ağının genişletilerek Çin vatandaşlarının daha az tasarruf edip daha fazla harcama yapmalarının sağlanmasını tavsiye etti.

Yakın zamanda Çin’i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da Pekin’in iç tüketimi canlandırması gerektiği görüşünü yineledi. Yellen ayrıca ABD’nin, Çin’in büyümeyi canlandırmak için bir yöntem olarak elektrikli araç ve güneş enerjisi ürünleri ihracatıyla küresel pazarları doyurma girişimlerine karşı çıkacağı konusunda uyarıda bulundu.

Georgieva, IMF üyesi ülkeler arasında daha fazla mali kısıtlama çağrısında bulunarak, çoğunun COVID-19 salgını ve ardından gelen hayat pahalılığı krizi nedeniyle mali kapasitelerini tükettiğini belirtti. Georgieva, yüksek faiz ortamında ağır borç yüklerini yönetmenin zorluklarına dikkat çekti.

IMF’nin Çarşamba günü yayınlanan Mali Gözlem raporu, ABD de dahil olmak üzere büyük ekonomilerin seçim yıllarında aşırı harcama yapma eğiliminde olduğunu belirterek bu tutumu destekledi. Georgieva, ülkelerin gelecekteki ekonomik şoklara hazırlık olarak mali dayanıklılık oluşturmalarının aciliyetini vurguladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu