Haber

ISESCO, Libya’daki tarihi eserlerin bakım ve onarımına hazır

Fas merkezli İslam Dünyası Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (ISESCO), Libya’nın doğusunu etkileyen Daniel fırtınasından zarar gören şehirlerdeki tarihi eserlerin bakım ve onarımı için hazır olduğunu duyurdu.

ISESCO, internet sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, Libya’daki fırtınada hayatını kaybedenler için Libya halkına ve hükümetine başsağlığı diledi, yaralılara acil şifalar diledi.

Açıklamada, bu felaket doğa olayıyla mücadelede Libya’nın yalnız bırakılmayacağı, örgütün uzmanlaştığı alanlarda Libyalı yetkililere her türlü desteğin verileceği belirtildi.

Bu kapsamda örgütün Libya’da yaşanan selden etkilenen tarihi eserlerde oluşan hasarları tespit ederek bakım ve onarım çalışmalarına destek vermeye hazır olduğu belirtildi.

Örgüt ayrıca, 16 Eylül’de yapılması planlanan 2023 Bingazi İslam Dünyası Kültür Başkenti kutlamalarının da bir sonraki duyuruya kadar ertelenmesine karar verdi.

Doğu Libya’daki “hükümetin Başbakanı” Usame Hammad daha önce sadece Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 2 bini aştığını söylemişti.

Doğu Libya hükümetinin İçişleri Bakanı İsam Ebu Zeribe, Derna kentinde şiddetli yağışlar nedeniyle hayatını kaybeden 1.500’den fazla kişinin cesedinin bulunduğunu, kayıp kişi sayısının ise 7 bine ulaştığını belirtti.

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkede yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenler için 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.

Orta Akdeniz’de etkili olan “Daniel” fırtınası, Libya’nın Bingazi, Beyda, Merc, Suse ve Derna kentlerini etkiledi.

Doğu Libya’daki yetkililer, fırtına nedeniyle tüm kamu ve özel eğitim kurumlarında derslerin askıya alınması, mağazaların kapatılması ve sokağa çıkma yasağı da dahil olmak üzere bir dizi önlem almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu