Haber

İsrail’i sevindiren 2 Müslüman ülke! Şaşırdılar…

Ürdün’ün öne sürdüğü ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 50’ye yakın ülkenin ortak sunduğu karar, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nun Özel Acil Filistin oturumunda oylandı. Karar, 45 “kaçınmak”ve 14 “HAYIR”120 ret oyla kabul edildi.

BİNLERCE KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

İsrail’in Gazze’ye yönelik tam abluka ve bombardımanı 7 Ekim’den bu yana devam ediyor. Bu akşam 7 Ekim’den bu yana en ağır hava saldırılarının gerçekleştiği kentte şu ana kadar 3 bin 38’i çocuk 7 bin 326 kişi hayatını kaybetti.

TASLAK KARAR KABUL EDİLDİ

Bombardımanlar devam ederken Birleşmiş Milletler Genel Heyeti Gazze’de “Derhal, kalıcı ve sürdürülebilir bir insani ateşkes”düşmanlıkların durdurulmasını talep eden karar taslağını davet etti ve kabul etti.

14 ÜLKE REHBER OY VERDİ

Genel Kurul, bağlayıcı olmayan kararı 120 lehte, 14 aleyhte ve 45 çekimser oyla ezici bir çoğunlukla kabul etti. Karşı oy kullanan ülkeler arasında Avusturya, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fiji, Guatemala, Macaristan, Mikronezya, İsrail, Nauru, Marshall Adaları, Papua Yeni Gine, Paraguay, Tonga ve ABD yer aldı.

KANADA’NIN DEĞİŞİKLİK TALEPLERİ REDDEDİLDİ

BM Genel Kurul toplantısında Kanada’nın karar taslağında değişiklik talebi üye ülkeler tarafından reddedildi. Kanada, tasarıya “Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarının kınanmasının” eklenmesini talep etmişti.

TUNUS VE IRAK KABUL EDİLDİ

“Anında, tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim”Alınmaya davet edilen karara iki Müslüman ülke olan Tunus ve Irak’ın çekimser kalması oylamaya damgasını vurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu