Haber

KASKİ 40 yeni sondaj kuyusu açacak

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşletmesi Genel Müdürlüğü, şehir genelinde su iletimini daha da güçlendirmek için 2023 yılında yeni kaynak arayışlarına devam ediyor.

İçme suyunun ulaşamadığı tek bir haneyi bile geride bırakmak istemeyen KASKİ, il genelinde belirlenen bölgelerde içme suyunun iletimini artırmak için yaptığı çalışmaların ardından merkez ve ilçelerde farklı noktalarda sondaj çalışmalarına başladı.

Bu kapsamda nüfus artışına bağlı olarak teknik gruplarca belirlenen bölgelerde hazırlanan jeofizik raporlar doğrultusunda su tespit edilen alanlarda sondaj kuyuları açılarak daha fazla içme suyu temini sağlanacaktır.

“YETERLİ, SAĞLIKLI İÇME SUYU SAĞLIYORUZ”

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, KASKİ’nin içme suyunun kent genelinde iletimi için sürekli yeni kaynaklar aradığını, bu kapsamda 2023 yılında toplam maliyeti 18 milyon 660 bin TL olan 40 adet içme suyu sondaj kuyusu üreteceğini kaydetti.

Önder Büyükkılıç, Kayserililere içme suyunun memba kalitesinde ulaştırılması için yeni nesil malzemelerin kullanıldığını ve her aboneye ulaştırılması için çalıştıklarını belirterek, “KASKİ’miz, temiz ve kaliteli su ulaştırma konusunda önemli bir görev ifa ediyor. sağlıklı içme suyunu vatandaşlarımıza kesintisiz olarak ulaştırıyoruz. Küresel iklim krizi, mevcut su kaynaklarının debisinin azalması ve hızlı nüfus artışı gibi etkenler nedeniyle içme suyuna olan talep her geçen gün artmaktadır. Halkımızın en temel ihtiyaç olan saf suya erişiminin tehlikeye atılmaması için kent genelinde alternatif su kaynaklarına yönelerek yeni projelere ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda 2023 yılında merkezde 13, ilçelerde 27 olmak üzere toplam 40 yeni içme suyu sondaj kuyusunu hizmete açmayı planlıyoruz. Söz konusu kuyulardan 12’sinin üretimi tamamlandı. Kalan 28 sondajda ise çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İnsan sağlığına uygun suyu kullanıma alarak depolama tanklarıyla vatandaşlarımıza ulaştırılmasını sağlayacağız. İnşallah yıl sonuna kadar hepsini bitireceğiz” dedi.

eynesilajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu