Ekonomi

Kazanç çağrısı: Buckle 4. çeyrek ve 2023 mali yılı satışlarında düşüş bildirdi

The Buckle, Inc. (BKE) son kazanç çağrısında, hem dördüncü çeyrek hem de 2023 mali yılı için net satışlarda ve karşılaştırılabilir mağaza satışlarında düşüş olduğunu bildirdi. Şirketin bu çeyrekteki net satışları %4,8 oranında azalarak 382,4 milyon dolar olurken, karşılaştırılabilir mağaza satışları da %9,6 oranında düştü.

Online satışlar da %12,4 oranında düşerek 65,5 milyon dolara geriledi. Mali yılın tamamında net satışlar %6,3 oranında azalarak 1,261 milyar dolar olurken, karşılaştırılabilir mağaza satışları %8 oranında azaldı. Yaşanan gerilemeye rağmen Buckle, sekiz yeni mağaza ve 2024 mali yılı için planlanan 15 ila 19 yeniden modelleme ile fiziksel varlığını genişletmeyi planladığını duyurdu.

Önemli Çıkarımlar

 • Buckle’ın 4. çeyrek net geliri bir önceki yılın 87,8 milyon dolarına göre düşüş göstererek 79,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 • 4. çeyrek net satışları %4,8 azalarak 382,4 milyon dolar olurken; karşılaştırılabilir mağaza satışları %9,6 azaldı.
 • Online satışlar %12,4 düşüşle 65,5 milyon dolara geriledi.
 • Mali yılın tamamında net satışlar %6,3 azalarak 1,261 milyar dolar olurken; karşılaştırılabilir mağaza satışları %8 azaldı.
 • Şirket 2024 mali yılında sekiz yeni mağaza açmayı ve mevcut 15 ila 19 mağazayı yeniden düzenlemeyi planlıyor.
 • Kadın ve erkek ürün satışları sırasıyla %8 ve %2 oranında azaldı.
 • Özel markalı ürünler 4. çeyrek satışlarının %50’sini oluşturdu.

Şirket Görünümü

 • Buckle, önümüzdeki mali yılda sekiz yeni mağaza açılışı ve 15 ila 19 tam tadilat projesi ile genişlemesini sürdürmeyi planlıyor.
 • Şirket, müşteri etkileşimini ve mağaza büyüklüğünü arttırmak için bazı mağazalarını alışveriş merkezinden açık hava merkezlerine dönüştürüyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Kadın denimi gibi önemli kategorilerdeki satışlar bir önceki yıla kıyasla %6,5 oranında düşüş göstermiştir.
 • Erkek denim işinde ise sokak modası markalarındaki stok azaltımlarına bağlı olarak %1’lik bir düşüş yaşandı.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Buckle Black markasının kadın denimlerinin premium kalıplarında ve kumaşlarında büyüme gözlendi.
 • BKE ve Buckle Black gibi temel denim markaları iyi performans göstermiştir.
 • Erkek iş kolunda, özellikle tişörtler ve özel markalı ürünler gibi kategorilerde olumlu eğilimler kaydedildi.

Bayanlar

 • Hey Dude ayakkabılarının azalan satışları, şirketin genel zararına önemli ölçüde katkıda bulundu ve hacminin yerini hemen dolduramadı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Şirketin ticari mal marjı, özel markaya doğru bir karışım kayması, daha düşük navlun maliyetleri ve küçülmede hafif bir artıştan yararlandı.
 • Ödeme yöntemlerinde önemli bir değişiklik görülmemiş, şimdi al, sonra öde hizmetleri istikrarlı bir kullanım oranını korumuştur.
 • Mağaza yenilemeleri daha büyük mağaza boyutları ve daha uzun müşteri kalış süreleriyle sonuçlandı, ancak belirli satış büyüme rakamları açıklanmadı.

InvestingPro Analizleri

The Buckle, Inc. şirketinin (BKE) son kazanç raporu ışığında, InvestingPro’nun bazı önemli ölçümleri şirketin finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha derin bir anlayış sağlıyor. Satışlarda ve karşılaştırılabilir mağaza satışlarında bildirilen düşüşlere rağmen, InvestingPro Verileri, BKE’nin 1,91 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve F/K oranının 8,39 olduğunu ve 2024 yılının 3. çeyreği itibariyle son on iki ayda 8,41’e hafifçe ayarlandığını gösteriyor. Bu değerleme, piyasanın şirketin hisse fiyatına kıyasla kazanç gücünü kabul ettiğini göstermektedir.

Aynı dönemde brüt kâr marjının %59,16 gibi etkileyici bir seviyede olması, şirketin satışlardaki olumsuzluklara rağmen kârlılığını koruyabildiğine işaret ediyor. Ayrıca, son veri noktası itibariyle temettü verimi %10,36 ile oldukça yüksektir ve InvestingPro Tips’e göre şirketin 22 yıldır üst üste tutarlı bir şekilde hissedarlara değer iade etme taahhüdünü yansıtmaktadır. Bu temettü verimi seviyesi, gelir odaklı yatırımcılar için özellikle cazip olabilir.

InvestingPro Tips ayrıca Buckle’ın 4,05 gibi yüksek bir Fiyat / Defter katsayısıyla işlem gördüğünü vurgulayarak, yatırımcıların şirketin defter değeri için bir prim ödüyor olabileceğini öne sürüyor. Bu durum, şirketin son beş yıldaki sağlam getirisi de dahil olmak üzere güçlü geçmiş performansına bağlanabilir.

The Buckle, Inc. hakkında kapsamlı bir analizle ilgilenen okuyucular için InvestingPro, yatırım kararlarına rehberlik edebilecek daha fazla InvestingPro İpucu dahil olmak üzere ek bilgiler sunmaktadır. Okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliklerinde ek %10 indirim kazanabilir ve piyasanın karmaşıklığı içinde yollarını bulmak için değerli bilgiler edinebilirler. Toplam 9 InvestingPro İpucu ile yatırımcılar, BKE’nin portföylerindeki potansiyelini değerlendirmek için parmaklarının ucunda zengin bir bilgi birikimine sahip olacaklar.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu