Ekonomi

LVMH iştiraki İtalyan mahkemesinin denetimiyle karşı karşıya

Dior markalı el çantaları üretimiyle tanınan LVMH’nin bir İtalyan iştiraki, Milano mahkemesi tarafından bir yıl süreyle adli yönetim altına alındı. Karar, iştirakin işçilere kötü muamelede bulunmakla suçlanan Çinli firmalara taşeronluk yaptığı iddialarının ardından alındı. Nisan ayında Giorgio Armani moda grubuna ait bir şirkete karşı alınan benzer bir kararla birlikte bu, Milano mahkemesinin 2024 yılında bu tür bir tedbir aldığı üçüncü örnek oldu.

Soruşturmalar, lüks mal şirketlerinin tedarik zincirlerine ilişkin artan tüketici ve yatırımcı endişelerini vurgulamaktadır. İtibar risklerine karşılık olarak moda markaları taşeron sayısını azaltmakta ve üretimi kendi bünyelerine taşımakta, bu da Toskana deri ürünleri sektörü gibi sektörleri etkilemektedir. İtalya lüks pazarında önemli bir oyuncu olup, küçük üreticiler küresel lüks giyim ve deri ürünleri üretiminin önemli bir bölümünü gerçekleştirmektedir.

Mahkemenin kararı, Dior’un yan kuruluşunun tedarikçilerini gerektiği gibi denetleyemediğini ve bunun da aralarında kaçak göçmenlerin de bulunduğu işçilerin standartların altında koşullarda yaşamasına ve çalışmasına yol açtığını ortaya koydu. Bazı işçiler, tatillerde bile üretimin devam etmesini sağlamak için işyerlerinde uyumak zorunda bırakıldı. Ayrıca, üretim hızını arttırmak için makinelerdeki güvenlik tertibatlarının kaldırıldığı ve böylece yüklenicilerin el çantalarını minimum maliyetle tedarik etmesine ve Dior’un da bunları önemli bir fiyat artışıyla satmasına olanak sağlandığı bildirildi.

Milano mahkemesinin kararı LVMH hisselerinde düşüşe yol açtı. Müteahhitlik ve taşeronluk şirketlerinin sahipleri işçi sömürüsü ve yasadışı istihdam uygulamaları nedeniyle soruşturma altındayken, Dior’a karşı herhangi bir cezai soruşturma yürütülmüyor. Benzer bir incelemeyle karşı karşıya olan Armani Grubu, tedarik zincirindeki suiistimalleri en aza indirmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberbaglar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu