Ekonomi

Morgan Stanley’nin yapay zeka işindeki büyüme nedeniyle fiyat hedefini yükseltmesinin ardından Dell hisse fiyatı yükseldi

Dell Technologies (DELL) hisseleri, Morgan Stanley analistlerinin şirketi tercih ettikleri şirket olarak korumaları ve şirketin hisse fiyatı için 12 aylık tahminlerini yükseltmelerinin ardından Çarşamba günü piyasa açılmadan önce %2,7 oranında arttı.

Hedef fiyat 128$’dan 152$’a yükseltildi ve son kapanış fiyatına göre yaklaşık %13’lük bir artış bekleniyor.

Analistler bir raporda, “Hisse senedinin son on iki aydaki %100’den fazla artışına rağmen DELL, ortalama analist tahmininden %18 daha yüksek olan revize edilmiş 2026 mali yılı hisse başına kazanç tahminimiz olan 10,12 $’ın yalnızca 13 katı ile değerleniyor ve 1) yapay zeka için donatılmış sunuculara yönelik artan talep, 2) veri depolama çözümlerine yönelik artan ihtiyaç ve 3) iyileşen kişisel bilgisayar pazarından faydalanmak isteyen yatırımcılar için en cazip seçenek olmaya devam ediyor” diye yazdı.

Morgan Stanley ekibi, Dell’in performansında son dört hafta içinde olumlu bir değişim gözlemledi ve bunu şirketin yapay zeka sunucularında uzmanlaşmış ikinci kademe bulut hizmeti sağlayıcılarından daha fazla iş almasına, kurumsal yapay zeka sunucuları için ek siparişler almasına ve veri depolama talebinde bir artış yaşamasına bağladı.

Sonuç olarak, analistlerin de vurguladığı gibi, teknoloji firması şu anda altı yılı aşkın bir süredir sahip olduğu en sağlam harcama planlarını ortaya koyuyor.

Tedarik zincirinden yapay zeka sunucuları için iddialı üretim hedefleri dikkate alındıktan sonra bile, analistler 2025 mali yılında hisse başına 8 doların biraz üzerinde kazanç öngörüyorlar ki bu da 7,55 dolarlık genel piyasa konsensüsünü aşıyor ve 2026 mali yılında hisse başına 10,12 dolar kazanç öngörüyorlar ki bu da önceki tahminleri olan 9,11 dolardan bir artış.

Nisan çeyreği için Dell’in hisse başına daha yüksek kazanç raporlayacağını ve bir çeyrekten diğerine yapay zeka sunucuları için biriken siparişlerde devam eden büyümeyi göstereceğini tahmin ediyorlar.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“Daha önce bahsedilen ikinci kademe bir bulut hizmet sağlayıcısından alınan önemli sipariş bu çeyrekte 2 milyar dolar değerinde olabilir, bu da Nisan çeyreği sonunda yapay zeka sunucuları için birikmiş siparişlerin 4 milyar dolara yakın olabileceğini gösteriyor. Nisan çeyreğinde gelirlerin muhasebeleştirilmesinde önemli bir değişiklik olmayacağı varsayımıyla, işletmelerden gelen ilave küçük siparişler de dikkate alındığında bu rakam daha da yüksek olabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen hüküm ve koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu