Haber

Nbc News: ABD’deki Mezbahalarda Çocuk İşçi Çalıştırılıyor

NBC News web sitesinden alınan ekran imajında, “Mezbahalarda gece vardiyasında en az 31 çocuğu çalıştırmakla suçlanan gıda sanitasyon şirketi” haberinin başlığı ve resmi görülüyor, 14 Kasım 2022. (Fotoğraf: Xinhua)

Şirket ayrıyeten ülke genelindeki 400 öbür tesiste emsal şartlar altında daha fazla çocuk çalıştırıyor olabilir.

NEW YORK, 15 Kasım (Xinhua) — CNBC’nin geçen hafta ABD Çalışma Bakanlığı’na dayandırdığı bir habere nazaran, ABD’nin önde gelen bir temizlik şirketi, gece vardiyalarında mezbahaların kesim zeminlerini temizlemek için onlarca çocuk çalıştırmakla suçlanıyor.

Mahkeme belgelerinden alınan bilgilere göre, mezbahalarda ve et paketleme tesislerinde çalışmak görev yapan Packers Sanitation Services, Inc. şirketinin Nebraska ve Minnesota’daki üç tesiste gece vardiyalarında paklık yapmak için biri 13 yaşında olmak üzere en az 31 çocuğu çalıştırdığı sav ediliyor.

Dava dilekçesine nazaran bu uygulamalar, “çocuk işçilere baskı yapılması” ve reşit olmayanların her türlü tehlikeli işte çalışmasını yasaklayan Adil Çalışma Standartları Yasasını ihlal ediyor.

Raporda, Çalışma Bakanlığı’nın Çocuk İşçiliği Yönetmeliği’nin mezbaha ve et paketleme tesislerindeki pek çok vazifesi, reşit olmayanlar için tehlikeli olarak belirlediği belirtildi.

Dava dilekçesine nazaran birinci ispatlar, müfettişlerin hali hazırda katılaştırdığı üç tesiste çalıştırılan 31 reşit olmayan bireye ek olarak, şirketin ülke genelindeki başka 400 tesiste benzeri şartlar altında daha fazla çocuğu çalıştırıyor olabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu