Haber

Nijerya’da 1,6 Milyon Çocuğun Eğitime İhtiyacı Var

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), terör olaylarının yaşandığı kuzeydoğu Nijerya’da 1,6 milyon çocuğun eğitime muhtaç olduğunu bildirdi.

UNICEF Borno Ofisi Saha Müdürü Phuong Nguyen yaptığı açıklamada, terör örgütü Boko Haram ve ISWAP’ın ülkenin kuzeydoğusundaki Borno, Adamawa ve Yobe eyaletlerindeki saldırılarından en çok çocukların etkilendiğini ve bu olayların endişe verici olduğunu söyledi.

Terör saldırıları nedeniyle 1.6 milyon çocuğun eğitime muhtaç olduğunu belirten Nguyen, “Okula gidenlerin yüzde 72’si 6. sınıftan sonra basit bir metni bile okuyamıyor. Uygun temel ve aktarılabilir becerileri kazanamayan çocuklar okuyamıyor. Okulda ve hayatta başarılı.” sözünü kullandı.

Nguyen, UNICEF’in Nijerya’daki eğitim alanını hızlandırmaya çalışırken hiçbir çocuğu geride bırakmamaya kararlı olduğunu söyledi.

UNICEF Borno Ofisi Saha Müdürü Nguyen, bölgede temel eğitim konusunda farkındalığı artırmak için hükümet, UNICEF, bağış kuruluşları ve diğer kalkınma ortakları arasında işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı.

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlığını sürdüren Boko Haram’ın 2009 yılından itibaren düzenlediği kitlesel şiddet hareketlerinde on binlerce insan hayatını kaybetti.

Örgüt, 2015 yılından bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar düzenledi.

haberbeykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu