Ekonomi

Piyasalarda bekleyiş sürüyor! Fed faiz indirimi ve ECB faiz kararı mercek altında!

  • Haber7

Piyasalarda gözler Avrupa Merkez Bankası’nın ve 12 Haziran Fed’in açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Faiz indirim beklentileri ile piyasalarda karışık seyir devam ediyor.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,37 yükselişle 10.403,23 puandan başladı.

Borsa İstanbul’da kurban bayramı sonrasında ralli beklentisi artıyor. Yaz aylarında endeksteki ralliyi destekleyecek birçok gelişme olacağına dikkat çeken uzmanlar, borsanın sıcaklığının artacağını ve TL bazlı yeni rekorların gündemde olacağını düşünüyor.

Altın fiyatları ise, ABD istihdam piyasasında yavaşlamaya işaret eden verilerin ardından yükselişe geçti. Ons altın, yüzde 0,48 yükselişle 2.337 dolar civarında işlem gördü. Gram ve çeyrek fiyatları, hem ons altın hem de Dolar/TL’den etkilendi. Gram altın, 2.452 Türk Lirası civarında seyretti. Çeyrek altın ise 3.977 Türk Lirası seviyesinde el değiştirdi.

Piyasalarda dalgalı seyri Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık Haber7‘ye değerlendirdi.

ALTINDA BEKLEYİŞ SÜRÜYOR!

Altın fiyatlarının hem jeopolitik riskler hem de gelişmiş ülkelerin faiz kararından etkilendiğini söyleyen Para Piyasası Uzmanı Volkan Dükkancık, beklenen faiz indirimlerinin ötelenmesi ile altının gerilediğini dile getirdi. Global piyasalarda enflasyonist zeminin altını baskıladığını belirten Dükkancık, Avrupa Merkez Bankası’ndan bir faiz indirim beklediklerini söyledi. Dükkancık, piyasalarda beklentinin önce Fed indiriminin beklenmesi yönünde olduğunu ancak Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimine giderek yaz aylarında bekle-gör stratejisini izlemesini öngördüklerini ifade etti.

Volkan Dükkancık, “Altının onsunda 2.300 civarının dip olacağı ve bu seviyelerden 2.500 – 2.600 dolarlara kadar yıl sonuna kadar bir hareket görmemiz mümkün. Gram altında ise 2.400’lerin altında bir seyir beklemiyoruz. Bu seviyelerde alım fırsatı olarak yatırımcılar için değerlendirilebilir” dedi.

 

 

PİYASALAR BAYRAM SONRASINA ODAKLANDI! 

Borsa İstanbul’da ekonominin ‘pozitif’ seyre dönmesi ile rallinin de devam edebileceği yönünde tahminlerde bulunan Piyasa Uzmanı Volkan Dükkancık, yabancı yatırımcının girişi ile sektörlerinde ayrışmalara gittiğini belirtti. Dükkancık, banka, holding, iletişim gibi sektörlerin önden gittiğini ve bu seyrin bir süre daha devam edebileceğini kaydetti.

Önümüzdeki aylarda yurt içinde enflasyonun düşeceğini belirten Dükkancık, Borsa’nın da yaz aylarında daha sakin bir seyirle devam edebileceğini söyledi. Yıl sonu tahminlerinde bulunan Volkan Dükkancık, sınai sektörüne ilginin artabileceğini dile getirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu