Haber

TFF, deprem nedeniyle ligden çekilmek isteyen takımların taleplerini kabul etti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremden etkilenen kulüplerin liglerden çekilme talebini kabul etti.

TFF’den yapılan açıklamaya göre, depremden etkilenen ve olağanüstü hal ilan edilen Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana olmak üzere 10 ilde genel merkezi bulunuyor. 6 Şubat 2022-2023 Pazartesi günü afet. Profesyonel liglerden çekilmek isteyen kulüplerin başvuruları kabul edildi.

Yönetim Kurulu, liglerden çekilen takımların kalan maçlarda mağlup (3-0), rakip grupların ise galip (3-0) sayılmasına karar verdi.

Ligden çekilecek olan takımlar, 2023-2024 futbol döneminde sportif faaliyetlerine, 2022-2023 döneminde bulundukları liglerde devam edecekler. Vadenin kalan kısmına ilişkin olarak TFF’den doğan teminat alacakları personele ödenecektir.

Zelzele bölgesine konteyner kent yapılacak

TFF ve Kulüpler Birliği Vakfı, deprem bölgesinde 1000 konteynerlik geçici barınma alanı oluşturacak.

Proje için gerekli harcamaların TFF hesaplarından yapılması; Proje finansmanı için 2022-2023 dönemi için yayın dağıtım havuzundan 59 milyon lira satın alınmasına karar verildi.

Yayın havuzu eşit dağılımı, şampiyonluk, puan performansı, dönem sonu ödül payları değişmeyecektir. Döneme devam eden kulüplerin bir galibiyet puanı performans tutarı, ligden çekilen kulüplere eşit olarak dağıtılacaktır.

Yayın havuzu gelirleri, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’dan 5’er milyoner, çekilen takımlar hariç Süper Lig kulüplerinden 3’er milyon lira olmak üzere düşürülecek.

Projenin diğer finansmanı, deprem için TFF’ye yapılacak bağışlardan ve/veya TFF’nin kaynaklarından sağlanacaktır.

Yabancı oyuncu kuralında geçici değişiklik

TFF, SporToto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig yabancı oyuncuların kurallarını süresiz olarak değiştirdi.

Süper Lig kulüpleri, ligden çekilen kulüplerin yurt dışı uyruklu futbolcularından en fazla 2 tanesini ara transfer döneminde kiralık veya bonservis karşılığı takımlarına katabilecek. Bu oyuncular, dönem sonuna kadar belirlenen yabancı futbolcu sayısından bağımsız olarak A grubu listesine alınabilir.

Transfer edilen bu oyunculardan biri, sahadaki 8 yabancıya ek olarak aynı anda oynamaya devam eden takımda 9. yabancı oyuncu olarak forma giyebilecek.

1. Lig kulüpleri, aynı kurallar çerçevesinde ligden çekilen gruplardan 2 yabancı oyuncu transfer edebilecek. Kulüpler sahaya 5 yabancı oyuncuya ek olarak bu oyuncuları da 6. yabancı olarak sahaya çıkarabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu