Ekonomi

TL tahvile yatırım yapmaya başlayan tahvil devinden olumlu not beklentisi

Dünyanın en büyük tahvil fonu yöneticilerinden biri olan Pimco, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayıs ayındaki genel seçimleri kazanmasının ardından ekonomi politikasında yaptığı ani değişikliğin etkisiyle geçen yılın ikinci yarısından itibaren TL cinsinden tahvillere yatırım yapıyor. Türkiye’nin kredi notuna ilişkin olumlu beklenti var. .

Financial Times’ın haberine göre Pimco’nun gelişen piyasalar grubu başkanı Pramol Dhawan, “Faiz oranları önemli ölçüde arttı, maliye politikası sıkılaştı. Yetkililer sürdürülemez programları gevşetmeye devam ediyor. Program, bireysel tasarruf sahiplerini TL’ye yatırım yapmaya ve TL’den uzaklaşmaya teşvik ediyor” dedi. ABD doları.” “Bütün bu çabalar işe yarıyor” dedi.

Dhawan, Pimco’nun yerli Türk varlıkları konusunda “çok yapıcı” davrandığını da sözlerine ekledi.

Dhawan, her şey planlandığı gibi giderse Türkiye’nin önümüzdeki beş yıl içinde yatırım yapılabilir notuna ulaşabileceğini söyledi.

Türkiye 2016 yılında yatırım yapılabilir ülke statüsünü kaybetmiştir. Son dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarından not görünümüne ilişkin olumlu adımlar atılmaktadır.

Moody’s geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’nin görünümünü olumluya yükseltmiş ve yakın zamanda B3 notunu yükseltebileceğini açıklamıştı. Kuruluşun değerlendirmesinde, “Enflasyon dinamiklerinin değişmeye başladığına dair işaretler, para politikasının güvenilirliğini ve etkinliğini yeniden kazandığının göstergesidir.” şeklinde değerlendirildi.

Dhawan, “Türkiye’nin bir kez daha yabancı sermaye çekmesi muhtemel, bu da enflasyonun düşürülmesi için gerekli bir ön koşul olan liranın istikrar kazanmasına yardımcı olacak” dedi.

TCMB Başkanı Erkan New York’ta yabancı yatırımcılarla buluştu

Geçtiğimiz hafta JPMorgan’ın New York’ta düzenlediği etkinlikte yatırımcılarla bir araya gelen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, fiyat istikrarını sağlamak için para politikasını gerektiği kadar sıkı tutma kararlılığını yineledi.

Geçen haftaki etkinliğe katılan bir kaynak, Financial Times’a yaptığı açıklamada, Erkan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “reformların etkisi ve ileriye dönük hedefler konusunda oldukça ikna edici ve cesaret verici bir güncelleme yaptığını” söyledi.

Yine de pek çok yatırımcı Türkiye’ye karşı temkinli davranıyor ve Erdoğan’ın geçmişte ekonomi politikasında çok sayıda ani değişiklik yaptığını ve merkez bankası başkanlarını faiz oranlarını artırdıkları için görevden aldığını belirtiyor. Mart ayında yapılacak yerel seçimler, son 20 yıldır iktidarda olan Türkiye liderinin yeni programa sadık kalıp kalmayacağına dair önemli bir sınav olarak görülüyor.

Dhawan, “Yatırımcılar, son zamanlarda merkez bankası başkanlarının değişmesi nedeniyle Türkiye’nin ekonomi politikasını yakından izliyor. Ancak şu anda piyasa, Türkiye’nin uyum sürecine olan bağlılığı konusunda iyimser.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu