Haber

Türkiye ve İran’ın Bölgesel İşbirliği İçin Çalışması Gerekiyor

Yeniden Refah Partisi İstanbul Milletvekili Doğan Bekin, bölgesel gelişmelerden etkilenmemek için Türkiye ve İran’ın geniş iş birliği içinde hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Bekin, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında bölgesel gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Doğan Bekin, ABD ve İsrail’in Gazze’de istedikleri hedefe ulaşamayınca Suriye ve Irak üzerinden eş zamanlı olarak İran ve Türkiye’ye yönelik terör eylemleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Pakistan ile İran arasındaki gelişmelere dikkat çeken Bekin, tüm bunların Siyonistlerin planı olduğunu ve bölgede kaos yaratmak istediklerini iddia etti.

Doğan Bekin, bölgesel gelişmelerden etkilenmemek için Türkiye ve İran’ın yakın iş birliği içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Rusya ve Çin’in Orta Doğu politikalarına dikkat çeken Bekin, şunları kaydetti:

“Ortadoğu’nun yeni jeostratejik ve jeopolitik yapılanmasında birbirini tamamlayıcı nitelikler taşıyan İran ve Türkiye, bu hassas dönemde her türlü provokatif politikadan uzak durarak geniş iş birliği içerisinde hareket etmelidir. Türkiye ve İran acil ve kapsamlı bir eylem geliştirmelidir. plan.” Yeni istikrarsızlıklara değil, barışa, kardeşliğe, güvenliğe yönelik adımlarla Ortadoğu’yla bir araya gelerek Ortadoğu’da belirleyici rol üstlenmeleri artık kaçınılmazdır. Türkiye ve İran’ın siyasi sorumluluklarını ertelemek adına kısa vadeli perspektiflerle uzlaşmazlık politikaları tercih etmesi yeni ve derin ikilemlere yol açacaktır. Küresel “Güç odaklarının Türkiye ve İran’ı istikrarsızlaştırma çabalarını palyatif temelli bir meydan okumayla aşmak mümkün değil. Bunun için çıkmazlardan uzak durarak kalıcı tedbirlerin ortaya konulması gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu