Haber

Yunanistan’daki sel felaketinde ölü sayısı 10’a yükseldi

Yunanistan’da şiddetli yağışların neden olduğu selde hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a çıktı.

Yunanistan’da Daniel Fırtınası’nın neden olduğu şiddetli yağışların ardından meydana gelen su baskınlarında ölü sayısı artıyor. Yunanistan İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanı Vasilis Kikilias, ülkenin orta kesimlerinde yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 10’a çıktığını açıkladı. Bakan Kikilias ayrıca 4 kişinin de kayıp olduğunu söyledi. Helikopter ve araçlarla 1.700 kişinin kurtarıldığını belirten Kikilias, bugün sular altında kalan 14 köyden 150’si acil tıbbi bakıma muhtaç 296 kişinin kurtarıldığını bildirdi. Kikilias, “Pineios Nehri seviyeleri bizi sürekli tetikte tutuyor. Sel her an yoğunlaşabileceğinden herkesin çok dikkatli olması gerekiyor.” dedi.

Kurtarma operasyonları devam ediyor

Sel sularında mahsur kalan vatandaşlar helikopter ve botlarla kurtarılarak güvenli bölgelere götürülürken, kurtarma çalışmalarında binin üzerinde işçi görevlendirildi. Selden etkilenen köylere gıda yardımı yapıldı.

Mitsotakis’ten selden etkilenen bölgelere ziyaret

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis selden etkilenen bölgeleri ziyaret etti. Hasar gören köylerin yeniden inşası için Avrupa Birliği ile temasa geçtiğini belirten Mitsotakis, “Önümüzdeki birkaç gün için birinci önceliğimiz vatandaşlarımızı tehlike altında olabilecekleri bölgeden kurtarmaktır.” – ATİNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu