Ekonomi

Zeytinyağı üretiminde rekor bekleniyor

Zeytin hasat mevsimi devam ederken Orhangazi genelindeki zeytinyağı fabrikalarında üretim telaşı yaşanıyor. Orhangazi’de bu yıl 30 bin ton zeytinyağı üretimi beklenirken, Orhangazi’de bulunan yaklaşık 12 fabrikada bu yıl zeytinyağı üretiminin rekor seviyeye ulaşacağı belirtiliyor.

Orhangazi’nin kıymetli yağ fabrikasında dönemin yoğunluğu yaşanıyor.

Zeytinyağı üretimi artıyor

Türkiye’nin en kaliteli sofralık zeytinlerinin yetiştirildiği Orhangazi bölgesinde zeytin verimi her yıl artarken; buna bağlı olarak yağlık zeytin üretimi de aynı oranda artmaktadır. Bu yıl zeytin hasadının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Orhangazi bölgesinde, ilçe genelindeki 12 zeytinyağı fabrikasında da 7/24 üretim devam ediyor.

Yüzde 30 seviyesinde yağlık zeytin

Orhangazi İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre bu yıl Orhangazi’de 48 bin ton civarında sofralık zeytin üretimi bekleniyor. Yağlık zeytin miktarının bu yıl 21 bin ton civarında olması bekleniyor. İlçe Tarım Müdürlüğü verilerine göre 10 yıl önce Orhangazi’de zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 10’u yağlık zeytin iken bu yıl yağlık zeytin oranının yüzde 30 civarında olması bekleniyor.

ateşli iş

Orhangazi’de yoğun sezonun yaşandığı Ömür Zeytin’de günlük 70-80 ton kapasiteli bir tesis bulunduğunu belirten fabrika yetkilileri, “Bugün itibariyle günlük yaklaşık 25 ton üretim kapasitesi var. Sezon boyunca 1000 ton zeytini yağa dönüştürme hedefimiz var.” belirttiler. – BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu