Haber

Filistinli Kadınlar İsrail Saldırılarını Protesto Etti

Filistinli Kadınlarla Dayanışma İnisiyatifi’nin, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etmek amacıyla Sultanahmet Meydanı’nda başlattığı 15 günlük sessiz oturma eylemi onuncu gününde devam ediyor.

74 sivil toplum kuruluşunun desteklediği eylemde Türk ve Filistin bayrakları taşıyan kadınlar, bugün bir araya gelerek İsrail’e ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Türkçe, İngilizce, Arapça ve İbranice “İnsanlığa karşı suça ‘dur’ deyin” ve “Gazze’de soykırım var” yazılı pankartlar taşıyan kadınlar oturma eylemi yaptı.

Grup adına konuşan Kadın Sağlık Çalışanları Eğitim ve Dayanışma Vakfı (KASAV) Lideri Gülhan Cengiz, İsrail’in Gazze’de sivillerin barındığı Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladığını, herkesi tahliye etmekle tehdit ettiğini söyledi. alan.

Cengiz, işgal güçlerinin yaşam hakkı, sivil halkın korunması, sağlık, tedaviye erişim ve hasta nakli başta olmak üzere uluslararası belgelerde kabul edilen tüm hakları ihlal ettiğini belirterek, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulundu. Konsey sivillerin hayatlarını garanti altına alacak ve hastanelerin bombalanmasını durduracak. yapılmış.

Gazze’de 34 gündür devam eden saldırılarda zor koşullar altında çalışan sağlık görevlilerinin de hayatını kaybettiğine dikkat çeken Cengiz, “Hastanelerde elektrik kesintisi var, ilaç ve tıbbi malzeme tükendi. Yaralı sayısı çok yüksek. Koridorlarda ve yerde yaralılara anestezi yapılmadan sağlık hizmeti vermeye çalışıyorlar.” söz konusu.

İsrail’in yaralı sivillerin bulunduğu hastaneleri vurmaya devam ettiğini, Gazze’deki hastanelerin yüzde 44’ünün çalışmadığını ve hizmet veremediğini belirten Cengiz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buradan Dünya Sağlık Örgütü’ne ve tüm dünyaya sesleniyoruz: Gazze için sağlık sistemine müdahale etmelisiniz. Bu bağlamda tedavi için gerekli sağlık araç, gereç ve ilaçların güvenli bir şekilde ulaştırılması için harekete geçin. Bölgede görev yapabilecek hekim ve teknik personeli de bölgeye yönlendirin, “Bu sırada onların can güvenliğini sağlayın. Biz doktorların yaptığı gibi hepimiz sesimizi yükseltelim. Küçük bir alanda cehenneme atılan ve orada katledilen insanların sesi olalım.”

Sessiz oturma eylemine KASAV’ın yanı sıra Uluslararası Tabipler Birliği, Eczacılar Dostluk Dayanışma ve Kalkınma Derneği, Eczacılık Yeniden Platformu, Türkiye Sağlık STK’ları Platformu ve çok sayıda kadın sağlık çalışanı destek verdi.

Eylem, 15 Kasım’a kadar her gün 12.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu