Haber

Jandarmanın dayak görüntüleri tepki çekti: ‘Emir var’

İZMİR – Muğla Çimento’nun Yatağan ilçesine bağlı Deştin ve Menteşe mahalleleri ortasında 7 bin 751 dönüm arazi üzerine kurması planlanan çimento fabrikasına jandarmanın müdahalesi sonucu gözaltına alınan 11 kişiden 2’si tutuklandı. ailelerinin yanına. Menteşe Jandarma Karakolu ve Yerkesik Jandarma Karakolu’na götürülen 9 kişinin ifade işlemleri devam ediyor. Gözaltına alınanların yakınları ve can savunucuları polis merkezlerine akın etti.

‘Bir emir var’

Olayla ilgili darp sahneleri sosyal medyada tepkilere neden oldu. Müdahaleye ait görüntülerde bir detay dikkat çekti. Jandarma tarafından feneri gözüne yakın tutulan bir köylü, “Gözüme ışık tutmayın sağlığımla oynayamazsınız” diyerek tepki gösterdi. Jandarma, köylünün yansımasına, “Emir var” diye cevap vermiş. Yeniden çekilen görüntülerde kadın ve iki çocuğun yerde sürüklenerek gözaltına alındığı görüldü.

‘ÇOCUKLARIN BİLEKLERİNDE KELEPÇE İZLERİ VAR’

Öte yandan çimento fabrikasının yapılması planlanan bölge kuşatma altına alındı. Deştin Etraf Platformu’ndan Haluk Özsoy, yaşananları şu sözlerle anlattı;

“Tam köylüler sahadayken resmen sabah operasyonu yaptık. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Hanımları yerde sürüklediler. Firma ve jandarma eş zamanlı plan yaparak aynı anda saldırdı. Jandarma arkadaşlarımızı gözaltına alırken firma birlikte kurdukları planın üzerine düşen kısmını gerçekleştirerek kaçtı. 15-17 yaşındaki çocuklara kelepçe takıyorlar. Bileklerinde kelepçe izleri var. Göbek mantarı yetiştiricilerinin, tintarcıların ve arıcıların bile bölgeye girmesine izin vermiyorlar. Geniş bir alanı kuşattılar. Ancak şirket araçları ve çalışanları diledikleri gibi geçebilirler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
Başa dön tuşu