Haber

Macaristan İsveç’in NATO Üyeliğini Onaylamayı Bekliyor

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, İsveç’in NATO üyeliğini onaylama kararının Macar milletvekillerine kalmış bir konu olduğunu, ancak İsveç’in bazı milletvekillerinin çekincelerini gidermeye yönelik herhangi bir adım atma niyetinde olmadığını söyledi.

Novak, Brüksel’deki NATO karargahında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü, ardından Stoltenberg ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Macaristan’ın İsveç’in NATO üyeliği başvurusunu ne zaman onaylayacağı sorulduğunda Novak, önceki açıklamalarında “onaylayan son ülke” olmayacaklarını hatırlattı.

Novak, “Macaristan’da bu tür kararlar parlamento tarafından alınır. Bu, Macar parlamentosu üyelerinin vereceği egemen bir karardır.” dedi. söz konusu.

İsveç’in NATO’ya katılmaması için daha fazla neden bulunduğunu belirten Novak, üyeliği desteklediğini ancak bazı milletvekillerinin çekinceleri olduğunu ifade etti. Novak şöyle devam etti:

“Bazı milletvekilleri, İsveç’in Macaristan parlamentosunun işleyişini veya Macaristan’da demokrasi eksikliği olduğunu eleştirirken sesini yükselttiğini, onları aksi yönde ikna etmeye çalışmadığını düşünüyor. Ben onlardan böyle duyuyorum. Onları ikna etmek için. Bu kararın gerekliliği karşısında İsveç hükümetinin Macar hükümetine mi yoksa İsveç hükümetine mi başvurması gerekiyor “Siyasetçilerin Macar siyasetçilere yaklaşıp yaklaşmadığını bilmiyorum. İşe yarayabilir.”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Novak, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından her zaman Ukrayna’nın yanında oldukları mesajını verdiklerini söyledi.

Novak, “Sizi temin ederim ki, Macaristan ile Rusya arasında müttefiklerimiz olan NATO ve Avrupa Birliği’ne olan bağlılığımızı zayıflatacak hiçbir bağ olamaz ve olmamalıdır.” dedi. dedi.

“İsveç’i 32. NATO müttefiki olarak karşılamanın zamanı geldi”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de bugün Novak ile İsveç’in NATO üyeliğinin kesinleşmesi konusunu görüştüklerini belirterek, şunları söyledi:

“Macar hükümeti defalarca İsveç’in üyeliğini onaylayan son NATO müttefiki olmayacağını söyledi. Macaristan’ın bu taahhüdünü yerine getireceğine inanıyorum. Macaristan parlamentosu daha fazla gecikmeden onayı oylamalı. İsveç taahhütlerini yerine getirmiştir. İnanıyoruz ki üyeliği NATO’yu daha da güçlendirecek. “İsveç’i 32. NATO müttefikimiz olarak karşılamanın zamanı geldi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu